Aktualności

Czy decyzja o wyborze przedszkola może być ważniejsza  niż późniejsze wybory szkoły podstawowej czy średniej? Zastanawiające ? Owszem.  To w przedszkolu kształtują się wzorce zachowania, mogą one mieć wpływ na  późniejsze życie i  wybory dziecka.

 Ostatnio miałam okazję zapoznać się z ciekawym artykułem Agnieszki Białeckiej – Rutkowskiej, która poddaje analizie rozwój dziecka od urodzenia do 6 roku życia w kontekście wyboru odpowiedniego przedszkola. Przedstawia rozwój dziecka – jego skryptu, nieświadomej i osobistej matrycy zawierającej indywidualne wzorce myślenia, strategie działania, przekonania czy system wartości
 i wskazuje jaką rolę może odgrywać przedszkole w tym procesie.

Previous Next

Niezwykłe przygody „Foczki akrobatki” mogły poznać dzieci uczestnicząc w przedstawieniu wystawionym w przedszkolu przez grupę Patigo. Tytułowa Foczka bardzo chciała pracować w cyrku, myślała, że wiele potrafi… troszkę przeceniając swoje możliwości – taka samochwała. Czy jej się udało? Co musiała zrobić by nauczyć się sztuk cyrkowych – widownia dowiedziała się na zakończenie spektaklu. Niezwykle wesoła opowieść sprawiła wiele radości naszym przedszkolakom.

Previous Next

Nasze przedszkole odwiedził teatr Piksel z programem multimedialno –muzycznym  pt., „ Polak Mały”. Ten muzyczny koncert połączony z informacjami o symbolach narodowych naszego kraju wpisał się w nasze obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzieci śpiewająco utrwaliły najważniejsze informacje o Polsce.

Previous Next

 9.11.2018 godzina 11:11 dzieci usłyszały słowa "Do Hymnu". I rozpoczęło się odśpiewanie 4 zwrotek Mazurka. Po słowach " Po Hymnie", na zakończenie dzieci wyrecytowały wspólnie wiersz "Kto ty jesteś". Tak oficjalnie upamiętniliśmy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, która przypada 11 listopada. Równie ważne jak obchody oficjalne są te małe inicjatywy dzięki, którym chcemy by nasze dzieci pamiętały. Dlatego czytamy, słuchamy, oglądamy, układamy puzzle,gościć będziemy teatrzyki, wszystko by lepiej zapamiętać informacje o Polsce

Previous Next

 

24 października odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla najmłodszych dzieci – Pasowanie na przedszkolaka. Z tej okazji wychowawcy z dziećmi przygotowali występ słowno – muzyczny, na jego zakończenie dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka. Pani Dyrektor „magiczną kredką” dokonała pasowania każdego dziecka. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców :)

 

Previous Next

Ostatnie dwa dni mijają nam w naukowej atmosferze:) We wtorek najstarsza grupa rozpoczęła warsztaty, a dziś nasze młodsze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach prowadzonych zorganizowanych w ECN. Było o tym co w trawie piszczy? Zastanawialiśmy się jak pachnie kwas mrówkowy? Poznaliśmy budowę mrowiska i życie mrówek. Na koniec dzięki naturalnym olejkom zapachowym stworzyliśmy "naturalny odstraszacz na mrówki" - to tak na wypadek gdyby chciały coś słodkiego z naszej kuchni.

Previous Next

Rok szkolny rozpoczęliśmy przy  słonecznej pogodzie balem.  Nasze przedszkolaki świętowały dzień przedszkolaka. Z tej okazji Ciocie przygotowały dla dzieci zabawy taneczne, odbyły się również pokazy zajęć sportowych.

Previous Next

Wakacje, czas relaksu, wesołych zabaw. W naszym przedszkolu dzieci doskonale wiedzą, że mamy wakacje J dlatego staramy się spędzać czas na wesoło i aktywnie. Prace plastyczne różnymi technikami, zabawy  swobodne na świeżym powietrzu kilka razy dziennie ale też zajęcia z angielskiego, hiszpańskiego umilają nam  czas tak byśmy nie zapomnieli poznanego w roku szkolnym słownictwa J

 Gdy na dworze słonko zbyt mocno przygrzewa przyjemnie spędzamy czas w klimatyzowanych salach. Wtedy rodzą się wspaniałe pomysły na  budowle z klocków, zabawy na dywanie interaktywnym czy robotem Photon.

Z ogromną radością informujemy, że Ania Dudek z Przedszkola Zygzak zwyciężyła w plebiscycie Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego na Medal 2018 zorganizowanym przez „Echo Dnia”. W pierwszej 10. znalazły się również Sara Jodłowska i Agata Tutaj. Serdecznie gratulujemy! Te wyniki potwierdzają, że kadra Przedszkola Zygzak to nauczyciele z pasją i prawdziwym powołaniem. Jesteśmy z Was dumni!

 

Tydzień Cała Polska Czyta Dzieciom – zakręcamy się na czytanie, zapraszamy gości do wspólnego czytania naszym przedszkolakom

1.06. – Dzień Dziecka w Zygzaku   przy rytmach Zumby

Piknik rodzinny z atrakcjami, występy dzieci wg scenariusza, zabawy prowadzone przez grupę animacyjną, Straż miejska i Pierwsza Pomoc, atrakcje, zjeżdżalnie, malowanie buziek

Koncert Filharmonii w Przedszkolu

22.06. Prezentacja multimedialna „Wakacyjny kodeks”

Zakończenie roku w grupie najstarszej

 

Previous Next

Z wizytą tradycyjne odwiedzili nas muzycy. Tym razem z muzyczną historyjką o lutniku - i historią słynnych skrzypiec z Cremony, która bardzo podobała się dzieciom. Serdecznie dziękujemy za muzyczne spotkanie 😊

Previous Next

Przedszkolaki Zygzaki były dziś prawdziwymi  gwiazdami:) Odwiedziliśmy siedzibę Radia Kielce. Zwiedzaliśmy studio, gdzie odbywają się koncerty i wywiady oraz reżysernię. Poznaliśmy urządzenia niezbędne w pracy radiowca: mikrofony, słuchawki, głośniki i mikser. Mieliśmy również okazję udzielić pierwszego wywiadu. Na pytanie: „Co najbardziej podoba Wam się w radio?”, dzieci zgodnie odpowiedziały: „WSZYSTKO!” Wycieczka była bardzo udana. Serdecznie dziękujemy pracownikom Radia Kielce, a w szczególności panu  Wiesławowi Wójcikiewiczowi za poświęcony nam czas. Ciekawe kto nas dziś usłyszał na antenie? :)

Previous Next

 W Przedszkolu gościliśmy Policjantów z Wydziału Prewencji w Kielcach. Pani Małgosia i Pan Rafał w bardzo ciekawy sposób  przybliżyli Naszym Przedszkolakom sposób udzielania pierwszej pomocy. Wspólnie przypomnieliśmy sobie bardzo ważne numery alarmowe. Mieliśmy okazję przećwiczyć elementy udzielania pierwszej pomocy. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania: W jakich sytuacjach udzielamy pierwszej pomocy, a także  jaką ważna rolę odgrywa w naszym życiu ta umiejętność. Pani Małgosia i Pan Rafał przygotowali dla Naszych Dzieci niespodziankę. Mogliśmy zwiedzić karetkę, obejrzeć sprzęt znajdujący się w środku. Pani Małgosia rozdała Przedszkolakom odblaski, aby bezpieczniej czuły się na spacerku. Bardzo dziękujemy za tak miłą wizytę.

Previous Next

Pogoda nam sprzyja dlatego niemal każdego dnia spędzamy aktywnie czas na świeżym powietrzu. Przedszkolaki korzystają z własnego placu zabaw ale też chętnie zaglądamy na duży plac zabaw przy Kieleckim Parku Technologicznym.

Previous Next

Twórczo, aktywnie, smacznie i zdrowo upłynęło nam spotkanie z Panią Joanną Zajęcką - psychodietetyk. Spotkanie zorganizowała dla naszych przedszkolaków Mama naszego Filipka. Było i tym co jeść, gdzie są witaminy i jak przygotować pyszny sok. Z resztą zerknijcie sami 💪🍌🍎🍊🍏
Serdeczne podziękowania dla Zdrowy Start 24 katering dietetyczny i Kreatornia Dobrych Nawyków Joasia Zajęcka

6.04. –Dzień Zdrowia

11.04. –Dzień Radia – przedszkolaki z wizytą w radio – poznanie pracy radiowca

22.04. – Dzień Ziemi – eko-moda na wesoło – pokaz mody z surowców wtórnych

29.04. –Międzynarodowy Dzień Tańca – zabawy i konkursy taneczne

Przedszkolaki z wizytą w Teatrze

 

Previous Next

Koncerty muzyków Filharmonii Kieleckiej to nieodzowny element wydarzeń w naszym przedszkolu z czego bardzo się cieszymy. Nasze przedszkolaki uwielbiają gości, a kiedy jeszcze sami możemy dotknąć, zagrać na nowych instrumentach to spotkanie jest naprawdę udane :)
W czasie dzisiejszego koncertu nasze przedszkolaki miały okazję poznać nowe instrumenty: gong, ksylofon oraz kotły. czekamy na kolejne spotkanie :)

Previous Next

Radosna twórczość: troszkę chęci, wycinania, troszkę szycia, wypychania no i pędzlem malowania w taki sposób można streścić nasze pierwsze wykonanie Marzanny, wszystko po to by 21.03. 2018 pierwszy raz wziąć udział w budzeniu wiosny i kolorowym korowodzie przedszkolaków :) Po przygotowaniu kukły najstarsze przedszkolaki z ciocia Kasią pojechały wziąć udział w korowodzie i ochoczo przywoływały wiosnę :) Marzannę tak jak inne przedszkola pozostawiliśmy w Muzeum Zabawy i Zabawek, gdzie nasza Marzanna " Masza" otrzymała numer 24 i weźmie udział w konkursie.

„Od środy wszyscy odwiedzający kieleckie muzeum będą mogli oglądać prezentowane lalki i oddawać na nie głosy sms-owe. Głosować na najpiękniejsze marzanny będzie można od 22 marca do 6 kwietnia. Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą Marzannę zaplanowano na 13 kwietnia w siedzibie Radia Kielce”.

Previous Next

Nasze przedszkolaki uczestniczyły  dziś  w warsztatach pt. „ Dziecięce Laboratorium” . Warsztaty zostały przeprowadzone w zaprzyjaźnionym Energetycznym Centrum Nauki  w Kielcach. W ramach spotkania dzieci przeprowadzały 4 eksperymenty.

Pierwszy dotyczył gęstości cieczy: dzieci napełniały pojemniki w kolejności najpierw olejem, barwniki i sodą w rezultacie obserwowały wznoszenie się na powierzchnię oleju bąbelków z barwnikiem.

Drugie zadanie polegało na odlaniu odpowiedniej ilości octu, barwnika i dodaniu sody. W wyniku tych działań otrzymaliśmy kolorowe wulkany.

Trzeci eksperyment zaintrygował dzieci, najpierw musiały napełnić balony sodą, następnie wlać do szklanej buteleczki octu, na końcu umieszczaliśmy na butelkach balony . Kiedy dłonią podnieśliśmy balon, a soda dostała się do octu powstał gaz i nasze balony same się napompowały J trzeba przyznać ze to doświadczenie najbardziej spodobało się przedszkolakom.

Ostatnie zadanie wymagało precyzji, do trzech pojemników wypełnionych cieczą dodawaliśmy za pomocą pipety barwnika naturalnego w kolorze czerwonym. Po pewnym czasie zaobserwowaliśmy, że ciecz w pojemnikach ma różne kolory: różowy ( odczyn kwaśny czyli ocet), fioletowy ( woda -  odczyn obojętny) i niebieski ( zasada czyli soda).

Po tak bogatych doświadczeniach wróciliśmy do przedszkola, każdy z satysfakcją iż udało mu się przeprowadzić doświadczenie. Prawda, że poznawanie tajemnic nauki jest przyjemne :)

Previous Next

13.03.2018 wybraliśmy się z wizytą do redakcji gazety Echo Dnia. Wszystko dzięki tacie i cioci Dawidka. Pani Dorota pokazała nam studio tv gdzie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi prezenterzy. Następnie odwiedziliśmy redakcję gdzie objaśniono nam jak powstaje gazeta. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały cioci Dawidka wręczając dyplom. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Previous Next

Dnia 7 marca na całym świecie obchodzony był Dzień Dentysty. Z tej okazji dzisiaj wybraliśmy się do gabinetu stomatologicznego na zaproszenie mamy naszej Oliwki – p. Agaty, która jest stomatologiem. Czekało tam na nas mnóstwo ciekawych rzeczy. Najpierw zobaczyliśmy jak prawidłowo myć zęby na specjalnym wzorniku, każdy  przedszkolak miał okazję spróbować samodzielnego mycia, specjalnie przeznaczoną do tego celu szczoteczką.  Dowiedzieliśmy się, dlaczego słodycze szkodzą naszym zębom i jak dbać o higienę jamy ustnej. Następnie zobaczyliśmy, jak p. Agata wygania z zębów „robaczki”, używając do tego specjalnej masy w różnych wersjach kolorystycznych i lampy. Potem mogliśmy obejrzeć „słonia”, który pije wodę fioletową trąbą, dmuchawkę, lusterka do oglądania zębów i lampę. Najdzielniejsze dzieci mogły usiąść na fotelu, żeby pojeździć w górę i w dół. Obejrzeliśmy też wszystkie pomieszczenia – łazienkę, w której myje się zęby przed wizytą, specjalne pomieszczenie do czyszczenia narzędzi oraz miejsce ze „statkiem kosmicznym”, gdzie wykonuje się zdjęcia zębów. Na koniec każdy przedszkolak dostał w prezencie zestaw do dbania o higienę jamy ustnej, zabawkę oraz jabłuszko. My również mieliśmy prezent – szczękę oraz dyplom J

 Pani Agacie Gorzan jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaproszenie i tak miłe przyjęcie. Po takiej wizycie na pewno wszelkie lęki przed wizytą u dentysty zostały przełamane :)

Previous Next

Od rana spore zamieszanie, barwne stroje, przebieranie, w tle muzyka, a za moment dyskoteka? Nie to bal był pierwszy nasz w przedszkolu.  W iście balowych strojach w ostatni dzień karnawału, dopisali goście: księżniczki, królewny, kotki, myszka, biedroneczki, policjanci, straż , pirat i wojskowy,  ciuchcia, bohaterowie bajek i słodki potworek. Tańce, zabawy, konkursy poprowadził kotek, myszka i  Zorro, a zabawa  trwała aż do obiadu.

Previous Next

Nasze przedszkolaki ruszają w podróż po Europie i poznają inne kraje. Drugim naszym przystankiem byli nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Dzieci odsłuchały hymn, poznały flagę oraz obejrzały najsłynniejsze zabytki. Poznały również jakimi słowami witają się Niemcy. Na koniec odwzorowali z klocków Bramę Brandenburską i pomalowali farbami flagę.

Previous Next

W piątek do naszego przedszkola zawitali Muzycy. Dzieci z uwagą wysłuchały różnych i ciekawych utworów o miłości do ojczyzny, do zakochanych, również pojawiły się utwory o zazdrości. Nasze przedszkolaki również zamieniły się w małych muzyków, grając  nam na trójkącie, tamburynie oraz talerzach. Nie możemy doczekać się kolejnego muzycznego spotkania :)

Previous Next

Wczoraj w grupie Nice Mice obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Wspólne świętowanie zaczęliśmy od zaśpiewania piosenek, które przygotowaliśmy na tę okoliczność. Następnie udaliśmy się na stołówkę, żeby przygotować trochę nietypowy prezent dla Babć i Dziadków. Dzieci z niewielką pomocą wykonały mydełka, o wybranym przez siebie kolorze i zapachu. Zadaniem specjalnym dla Dziadków było złożenie opakowania na mydełko. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem laurek oraz poczęstunkiem przygotowanym z pomocą Rodziców. Bardzo dziękujemy przybyłym gościom za poświęcony czas, a Rodzicom za pomoc w organizacji :)

Previous Next

 W zeszłym tygodniu w  najmłodszej grupie Nice Mice odbyły się warsztaty artystyczne o tematyce zimowej. Postanowiliśmy przywołać zimę, więc na początku zrobiliśmy zimowe kule, a potem zimny, biały „śnieg”, który idealnie nadawał się do lepienia. Mogliśmy puścić wodze naszej wyobraźni i wykazać się kreatywnością, przy okazji rozwijając motorykę małą. Mamy nadzieję, że jeszcze spadnie śnieg tej zimy i będziemy mogli ulepić prawdziwego bałwana J

Previous Next

 Czarodziejskich chwil, ciepłej

rodzinnej atmosfery, uśmiechów,

zdrówka, pyszności na stole,

cudownych prezencików, spełnienia

marzeń, wyjątkowego Sylwestra i

wszystkiego co najlepsze

w Nowym Roku.

 

Serdeczne życzenia składają Właściciele oraz dyrekcja z nauczycielami

Previous Next

 Czas przedświąteczny, to czas serdecznych spotkań, składania sobie życzeń.

W naszym przedszkolu obchodziliśmy pierwsze spotkania wigilijne, przez dwa dni w różny sposób cieszyliśmy się z nadchodzących świąt.

 W  najmłodszej grupie The Nice Mice  odbyły się warsztaty świąteczne.  Przedszkolaki zdecydowały, iż najpierw trzeba wypełnić brzuchy przygotowanym wcześniej przepysznym poczęstunkiem, a dopiero później wykonać piękne stroiki. Razem z rodzicami odśpiewaliśmy piosenki świąteczne, których się dzielnie uczyliśmy. Następnie dzieci wraz z rodzicami wspólnie wykonali bałwanki – najpierw wypełniając białą skarpetę ryżem, by następnie uformować i ozdobić śniegowego ludzika. Wszyscy miło spędziliśmy czas.

Starsze grupy Funky Monkeys & Happy Hippoes  wystawiły przedstawienie słowo-muzyczne, w którym dzieci wcieliły się w główne postacie zawiązane ze świętami. Nie zabrakło kolędowania, oraz pastorałek w języku angielskim i hiszpańskim. Na zakończenie przedstawienia złożyliśmy sobie najlepsze życzenia, a  dzieci wręczyły rodzicom oraz gościom własnoręcznie wykonane stroiki. Spotkanie wigilijne uwieńczył wspólny poczęstunek.

Previous Next

„Aniołek gwiazdy wigilijnej” z tym świątecznym przedstawieniem przybył do przedszkola teatrzyk kukiełkowy. Przedszkolaki poznały przygody Aniołka, który magicznym dzwoneczkiem zawsze budzi Wigilię. Pech chciał, że nasz bohater zgubił ów dzwoneczek. W poszukiwania włączają się dziewczynka, pies, kot i wróbelek.  W czasie przedstawienia dzieci dowiadują się co symbolizuje gwiazda, choinka, łańcuch i śledzą przygody kukiełek.  Czy udało się znaleźć dzwoneczek, zapytajcie przedszkolaków…

Previous Next

„Dzyń dzyń  dzyń, dzyń dzyń dzyń,  dzwonią dzwonki sań…” i u nas zadzwoniły to był pierwszy znak, następnie pokazali się nam mili goście z przedstawieniem teatralnym. Dziwnym zbiegiem okoliczności historyjka, którą nam opowiadali zaczęła się spełniać…. Na sam koniec dzięki naszym wspólnym śpiewom, radosnym okrzykom i zaproszeniom przybył do przedszkolaków Mikołaj z workiem prezentów. Dzieci zaskoczone, że Mikołaj zna ich wszystkie imiona z lekkim onieśmieleniem podchodziły po upominki. Trzeba jednak przyznać, że Święty Mikołaj jest tak ciepłą i zabawną osobą, że już po krótkiej chwili każdy przedszkolak ładnie się przywitał, przysiadł na kolanku i zerkał do worka z upominkami.  Na zakończenie spotkania  nasze dzieciaczki zaśpiewały w podzięce zimową piosenkę i wszyscy zgodnie postanowiliśmy spotkać się za rok :)

Previous Next

,,Nudo, nudo, nie zwlekaj! Odejdź od nas, uciekaj!  Bawić się będziemy wspaniale!  Nudy tu nie będzie wcale!’’
Dziś w naszym Przedszkolu przeganialiśmy nudę, dobry humor nie opuszczał nas również na spacerze. Największe atrakcje zapewnili  Muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej, którzy   nas odwiedzili wraz z Panem Piotrem Resteckim.  Na pamiątkę Pan Piotr podarował nam zdjęcie z autografem ;)

Previous Next

 Grudzień

4.12. –Dzień Górnika – Barbórkowa historia w przedszkolu

Dzyń, dzyń, dzyń dzwonią dzwonki sań  czyli Mikołaj zawitał do naszych przedszkolaków, zdjęcia z Mikołajem + Kalendarze

7.12. –Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego – spotkanie z gościem

10.12. –Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – prezentacja multimedialna

Previous Next

Wyjątkowo już od rana :)
Wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie. Mieliśmy okazję poznać historię każdego pluszaka, dowiedzieć się dlaczego jest taki wyjątkowy dla naszych Dzieci. Wspólnie zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy piosenkę „My Teddy Bear”. Przypomnieliśmy sobie znane nam bajkowe misie, a także poznaliśmy losy wyjątkowego Misia Uszatka, który przygotowywał się do Świąt Bożego Narodzenia ubierając choinkę. Nasze Dzieci zostały obdarowane misiami wydrukowanymi na drukarce 3D, a także dyplomem najlepszego przyjaciela pluszaka. Przedszkolaki miały również okazję zamienić się w postać misia i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto budce.
Uwieńczeniem wspólnych zabaw było rozstrzygnięcie konkursu „Mój Przyjaciel Miś”. Bardzo dziękujemy naszym dzieciom za włożony trud, chęci, a także wyjątkowe prace, które będzie można podziwiać w stworzonej galerii prac w przedszkolu. Każda praca została nagrodzona.

Previous Next

Dziś w naszym przedszkolu świętowaliśmy Andrzejki. Nasze przedszkolaki zamieniły się w kolorowe  postaci. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, piratów, superbohaterów, a także Elzy i Anny. Bal rozpoczęliśmy zaklęciem: „Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”.  Dowiedzieliśmy się co nieco o historii Andrzejek  i sami też powróżyliśmy sobie, kim zostaniemy w przyszłości. Tańce, pląsy i konkursy towarzyszyły nam do końca imprezy. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa, polegająca na dowolnym tańcu w rytm muzyki, a w jego przerwie szybkim wybraniu i założeniu elementu przebrania. Całej imprezie towarzyszył magiczny nastrój.

Previous Next

Dzisiaj nasze przedszkolaki wybrały się do Teatru Lalki i Aktora „KUBUŚ” na przedstawienie pt. „My się mamy nie słuchamy”. Jest to opowieść o dwóch mrówkach, które postanowiły uciec z mrowiska i zbudować własny dom. W tym czasie mają wiele ciekawych przygód i spotykają m.in.: ślimaka, biedronkę, żuka, muchę i kasztanowego konika. Zaczęła im jednak doskwierać tęsknota za mamą oraz domem. Buntownicze mrówki zrozumiały, że mamy należy słuchać i lepiej jest więcej pracować, dzielić się z rodzeństwem niż być samemu. Przedszkolaki z uwagą oglądały przedstawienie i dzielnie dotrwały do końca. Duże wrażenie zrobiły na nich kukiełki użyte w przedstawieniu oraz efekty świetlne i dźwiękowe. Ta wycieczka na pewno na długo zostanie w ich pamięci.  

Previous Next

 Z racji projektu ,,W 90 dni po Europie’’- poznajemy kraje Unii Europejskiej, dziś w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, które jest 11 listopada. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się wspólnie, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas - Polaków dzień.  Z tej okazji wszystkie dzieci  na policzku miały namalowane flagi. Uroczystość rozpoczęły starszaki, które pięknie wyrecytowały wiersz W. Bełzy pt.  ,,Katechizm polskiego dziecka’’. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny ,,Polak mały’’, który pokazał nam jakie mamy symbole narodowe. Wiemy, że są to Godło, Flaga i Hymn.

Potem wysłuchaliśmy naszego hymnu na stojąco. Dzieci uważnie słuchały legendy o ,,Lechu, Czechu i Rusie’’, która mówiła o powstaniu pierwszej stolicy Polski - Gniezno oraz powstaniu godła. Również dzieci poznały drugi symbol narodowy, którym jest biało- czerwona flaga. Nasze dzieci już wiedzą, że kolor biały oznacza czystość, a czerwony waleczność i odwagę. Wiemy, że naszą flagę możemy wywieszać podczas różnych ważnych świąt, uroczystości.

Trzecim symbolem jest hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, jest to ważna pieśń dla Polaków, która dodawała otuchy i zagrzewała do walki żołnierzy.      Następnie dzieci dowiedziały się, że obecną stolicą Polski jest Warszawa, która ma w herbie Syrenkę. Na tablicy multimedialnej wspólnie oglądaliśmy mapę Polski oraz zdjęcia zabytków Warszawy. Uwieńczeniem naszego spotkania była praca plastyczna – wydzieranka bibułą flagi Polskiej.

Previous Next

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Nasze przedszkolaki poprzez zabawę „pokazywały” robotowi Photon swoje ulubione postaci z bajek J

Previous Next

Listopad

5.11. – Dzień Postaci z Bajek

Przedszkolaki w Teatrze Kubuś

Warsztaty artystyczne – Jesień

11.11. – Narodowe Święto Niepodległości – czyli przedszkolaki przedszkolakom – akademia dzieci starszych dla młodszych kolegów

25.11. –Dzień  Pluszowego Misia

30.11. –Andrzejkowe wróżby na wesoło

Koncert Filharmonii w Przedszkolu

Previous Next

27 października dzień po uroczystości pasowania na przedszkolaka wybraliśmy się do Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach na koncert pt. „Muzyczna wyprawa do Zoo”. Był to nasz pierwszy wyjazd, a wiadomo wszystko co nowe budzi wiele emocji, już sam przejazd busem był atrakcją tym bardziej, że niektórzy pierwszy raz podróżowali takim środkiem transportu.

 Po dotarciu na miejsce, odebraniu biletów zostaliśmy zaprowadzeni przez organizatorów na salę gdzie już przygotowywała się orkiestra. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej oraz soliści Anna Boczar i Bartłomiej Kominek zabrali nas w podróż do ZOO.  W czasie granych utworów Camilla Saint-Saensa i Piotra Mossa, poznawaliśmy zwierzęta mieszkające w Zoo, całości towarzyszyły rymowane zabawne historyjki o zwierzakach.  Trzeba przyznać, ze muzyka była delikatna, niezbyt głośna, a muzycy na ogromnej scenie wyglądali wspaniale.

Wszystkie utwory wysłuchaliśmy z zaciekawieniem, na zakończenie ciocia wykonała nam pamiątkowe zdjęcie i pełni emocji wróciliśmy do przedszkola.

Ps. Wszystkie ciocie są dumne z przedszkolaków, którzy  - i tu nie będziemy skromni - byli najgrzeczniejszymi, zainteresowanymi widzami tego koncertu

Previous Next

W dniu 26.10.2017 już tak oczekiwanym przez nasze przedszkolaki odbyła się pierwsza ważna uroczystość w życiu każdego dziecka „ Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka”.  Nasze dzieci z pomocą  nauczycieli przygotowały występy słowno – muzyczne, krótko odnoszące się do tych pierwszych dni w przedszkolu. Zebrani goście – Rodzice, Dziadkowie, bliscy, gromkimi brawami nagradzali odwagę, talent i zaangażowanie swoich pociech w czasie występu. Nasze spotkanie zwieńczył słodki poczęstunek.  Pełni emocji wróciliśmy do domu, zaś ciocie dnia następnego już w progu słyszały od rodziców, że dzieci chcą kolejnych występów .  Jesteśmy dumne z naszych przedszkolaków ich ogromnego zaangażowania i tym bardziej się cieszymy, że nie tyle nam się efekt ich pracy podobał ale przede wszystkim im samym JJ

Previous Next

Dziś troszkę o zajęciach z native speakerem. Nasze zajęcia prowadzi  Pan Robert, dzieci go uwielbiają. Na każde spotkanie ma przygotowaną niespodziankę dla przedszkolaków. Dziś tematem przewodnim zajęć było przeliczanie w zakresie 5 oraz określanie czynności jakie wykonuje małpka - monkey.  Śpiewanie piosenki, odszukiwanie kart, wykonywanie ćwiczeń, podskoków, kolorowanie odpowiedniej postaci z zapamiętaniem kolorów to ćwiczenia, które pomogły nam zapamiętać słownictwo. Starsze dzieci dodatkowo miały za zadnie policzyć małpki. wszystkie przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, kolejne spotkanie już w środę.

Previous Next

W naszym przedszkolu przywiązujemy szczególną uwagę do tego, aby nasze dzieci pamiętały o ważnych uroczystościach, które obchodzimy zarówno w życiu rodzinnym jak i przedszkolnym. Wspólnie z naszymi przedszkolakami pamiętamy o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty, Dniu Kobiet i wielu, wielu,  innych zawartych w naszym przedszkolnym kalendarium. W związku z tym,  w dniu dzisiejszym wszyscy razem obchodziliśmy Dzień Chłopaka, który w tym roku wypadał w sobotę. Nasi chłopcy nie spodziewali się takiej niespodzianki. Zaśpiewaliśmy wszystkim jubilatom sto lat.  Przy rytmach muzyki spędzaliśmy miło czas. Chłopcy od koleżanek z grup dostali wykonane własnoręcznie krawaty zaś od Cioć wydrukowane  na drukarce 3D miniaturowe Photonki. Na ustach chłopców zagościł uśmiech, który towarzyszył im przez resztę dnia.  Dzisiaj obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Muzyki. Nasze przedszkolaki miały okazję wysłuchać różne utwory muzyczne. Odgadywaliśmy zagadki muzyczne. Razem z naszym przyjacielem Photonem  poznawaliśmy także  instrumenty muzyczne takie jak: marakasy, cymbałki, kołatkę, bębenek, trójkąt. Zaznajomiliśmy się z wydawanym przez nie dźwiękiem.  Przy ich użyciu stworzyliśmy własny utwór muzyczny.

Previous Next

Październik

2.10. –Międzynarodowy Dzień Muzyki

4.10.- Dzień Zwierząt – wizyta gościa – zootechnik Justyna Kurek pracownik schroniska opowie nam jak dbać o czworonożnych przyjaciół oraz o sposobach pomagania tym zwierzakom, które przebywają w schronisku.

4.10- 14.10. – Przedszkolaki pomagają zwierzakom - zorganizowanie zbiórki karmy , kocy na rzecz potrzebujących zwierząt

9.10.-15.10 –Tydzień pisania listów – czyli Przedszkolaki listy piszą

13.10.-Dzień Edukacji Narodowej – mała prezentacja multimedialna dla dzieci

15.10.-Międzynarodowy Dzień Niewidomych – spotkanie z gościem, uwrażliwiane dzieci na potrzeby innych

18.10.- Światowy Dzień Żywności  - warsztaty kulinarne przedszkolaków czyli wiem co jem

Uroczystości pasowania na przedszkolaka w grupach

Previous Next

W czwartkowe przedpołudnie na terenie naszego przedszkola odbył się Dzień Przedszkolaka – piknik na rozpoczęcia przedszkola. Wspólnie z dziećmi mieliśmy okazję uczestniczyć w zabawach na świeżym powietrzu zorganizowanych przez Agencję Artystyczną PATIGO.

 Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała dobrym nastrojom, humorom, które towarzyszyły nam na placu zabaw. Liczne atrakcje, mnóstwo kolorowych baniek rozwiało się wokoło. Wiejący wiatr robił dzieciom psikusy i wszystkie banki zabierał bardzo wysoko, ale nasze dzieci nie poddawały  się. I w końcu złapały to swoją jedyną bańkę.

 Agencja Artystyczna PATIGO zaprosiła również gościa specjalnego. Był nim Tygrysek kolega Kubusia Puchatka, postać znana wszystkim dzieciom i bardzo przez nich lubiana. Wraz z pojawieniem się gościa na twarzach dzieci zagościły jeszcze szersze uśmiechy. Zatańczyliśmy wspólnie kilka układów tanecznych. Między innymi Kaczuchy, bardzo lubiane przez naszych przedszkolaków. Przypomnieliśmy sobie, która to jest lewa i prawa ręka podczas zabawy Woogie Boggie. Na pożegnanie stworzyliśmy jeden długi pociąg, który odprowadził Tygryska do swojej bajki.

Tygrysek obiecał wszystkim dzieciom, że odwiedzi je jeszcze raz i opowie wszystkim swoim przyjaciołom jak miło spędził czas z nami.

Nie zabrakło również licznych konkursów takich jak: konkurencje taczkowe, dziki zachód i wiele, wiele innych, w których nasze przedszkolaki chętnie brały udział. W tym dniu nie było przegranych. Wszyscy byliśmy zwycięzcami. Odbyły się również konkursy z udziałem Pań nauczycielek, które dzielnie walczyły do samego końca. Zabawy te dostarczyły nam wiele radości, która towarzyszył nam przez resztę dnia.

Previous Next

„Wieża – ciężkozbrojna pani…” kolejny tydzień pracy powoli dobiega końca, a co się z tym wiąże, nie mogłoby oczywiście zabraknąć informacji o przebiegu zajęć szachowych! Dzieci po opanowaniu podstawowych wiadomości na temat szachownicy, po obejrzeniu jej zdjęć na tablicy multimedialnej, po dyskusji na temat tego, gdzie można grać w szachy oraz pokolorowaniu odpowiednio pól na kartach pracy, tak by otrzymać właśnie szachownicę,
w końcu miały możliwość zaznajomienia się z nią. Wodziliśmy po niej palcami pokazując linie pionowe, poziome oraz ukośne, wśród bierek szachowych wyszukiwaliśmy poznanego dotąd króla, po czym wskazaliśmy przypisane mu odpowiednie miejsce na szachownicy. Starsze dzieci dodatkowo uczyły się nazewnictwa pól. Po tym wszystkim nadeszła pora na poznanie nowej figury szachowej jaką jest wieża. Dzieci poznały kolejny wierszyk, który obrazuje ruchy tej ważnej bierki szachowej oraz pokolorowały przygotowaną wcześniej kolorowankę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Previous Next

W naszym przedszkolu zwracamy szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa naszych dzieci.  Codziennie staramy się zapewnić  przedszkolakom komfort pracy, a także poczucie bezpieczeństwa. Dbamy o to żeby dzieci uczęszczające do naszej placówki darzyły nas zaufaniem. W związku z tym  jako Grono Pedagogiczne zorganizowałyśmy  cykl  spotkań z Panią Policjantką z Wydziału Prewencji, które odbędą się w każdej grupie wiekowej.

Dzisiaj odbyło się pierwsze z nich. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia sposobów obrony przed agresywnym psem, którego możemy spotkać podczas spaceru, zabawy na placu zabaw itp. Wspólnie z dziećmi przećwiczyliśmy chwyty jakich używać by zabezpieczyć się  przed atakiem psa, takie jak: zaplatanie rąk w koszyczek, zasłanianie uszu, zwinięcie się w żółwika, ukrycie rąk i wszystkich tych  elementów ciała, które są narażone na atak.

Pani Policjantka Małgorzata Pyrkowska - Kiepas zwróciła także uwagę, na to, jak zachować się podczas kontaktu z osobami nieznajomymi.  Nigdy nie częstujemy się słodyczami od obcych ludzi, nie ufamy im, nawet gdy opowiadają, że zabiorą nas do rodziców.

Nasz Gość przypomniał również podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię oraz zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku. Ćwiczyliśmy je wspólnie  z wykorzystaniem gadżetów przyniesionych przez panią policjantkę. Następnie przypomnieliśmy sobie numery alarmowe i sytuacje, w których je wykorzystujemy. Na przykładzie bajki o Stasiu i jego zagubionym misiu omówiliśmy te sytuacje, w których należy korzystać z numerów alarmowych.

Przeprowadzone spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Nasze przedszkolaki chętnie brały udział w zorganizowanych zajęciach. Odpowiadały na pytania zadawane przez naszego gościa. Na koniec Pani Policjantka rozdała dzieciom upominkowe odblaski, żeby były zawsze widoczne na drodze. Zaśpiewaliśmy wspólnie piosenki przygotowane przez naszego gościa. Kolejne spotkania wkrótce.

Previous Next

26 września odwiedzili nas w przedszkolu  Muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, którzy cyklicznie będą przygotowywać dla nas koncerty edukacyjne.  Dzisiejsze spotkanie poprowadziła Pani Krystyna Goncerzewicz, która wprowadziła nas w  muzyczny, bajkowy świat. Z wielkim zachwytem słuchaliśmy fragmentów utworów takich jak:  Polonez z Opery pt. ,,Hrabina’’ S. Moniuszki, który wykonał Pan Przemysław Wierzba grając na wiolonczeli,  ,,W grocie Króla Gór’’ E. Griega, który zagrał na puzonie Pan Marcin Chlebny  oraz utwór  ,,Bolero’’ M. Ravela, który zagrał Pan Aureliusz Mendera na fortepianie.  Dzieci  mogły zobaczyć z bliska instrumenty, poznały ich  nazwy. Pani Krystyna opowiedziała kim jest dyrygent, co robi, co to jest orkiestra, jak trzeba zachowywać się w filharmonii, kiedy trwa koncert.  Naszym dzieciom bardzo  podobał się dzisiejszy koncert i nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

 

 

Previous Next

Dziś za nami pierwsze warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki zlokalizowanym w Kieleckim Parku Technologicznym. O tym co zobaczyliśmy, czego doświadczyliśmy u naszych sąsiadów, słów kilka same dzieci:

Zuzia J: wszystko było fajne

Jagódka: wykonywaliśmy dom dla pszczoły

Dawid: trzeba mieć dużo siły przy pompowaniu ropy

Ola: wszystko sprawdziłam

A teraz chcąc opowiedzieć  o naszych warsztatach zacznijmy od początku.

Przemieściliśmy się na 2 piętro gdzie przywitała nas pani i opowiedziała ze zabiera nas w takie miejsce gdzie możemy wiele rzeczy sprawdzić, dotknąć oraz poznać jak działają.  Gdy weszliśmy do środka słychać było mnóstwo odgłosów, paliły się różnego koloru lampki. Pani wyjaśniła nam,  sposób działania urządzeń, za pomocą kart oraz przycisków uruchamialiśmy kolejne przyrządy. Udało nam się sprawdzić koło, napompować ropy, zatankować auto, sterować światłem i poruszać smokami to zadanie przypadło do gustu Mai, Mikołajowi i Idze, Ola wytworzyła wir, Mikołaj K.  i Wiktor szczególnie upodobali sobie transport węgla – praca zespołowa bardzo się przydała przy kilku stanowiskach.  Pani oprowadzająca pokazała nam jak budować tamy i zatrzymać wodę  tu Jagódka i reszta dziewczynek super sobie poradziły. Następnie mogliśmy sprawdzić jak działa łóżko wodne, sterowanie piłkami poprzez strumień powietrza okazało się łatwym  zadaniem o czym przekonał  się Kuba,  zaś Inga, Zuzia, Nikola próbowały sterować piłeczkami poruszającymi się w szklanych tunelach, natomiast Dawid i Piotruś wprawili w ruch pole wiatraków. Trzeba przyznać, że każdy znalazł coś dla siebie – nawet ciocie J  Kiedy myśleliśmy,  że to koniec naszego spotkania okazało się że w laboratorium na piętrze  czekają nas jeszcze warsztaty o bardzo pożytecznych owadach – pszczołach.  Na początku rozmawialiśmy o tym w jaki sposób pszczoła zbiera pyłek kwiatowy i gdzie go zanosi. Rozpoznawaliśmy również inne owady na tablicy multimedialnej, następnie z pomocą Pań z ECN oraz naszych cioć nazywaliśmy budowę pszczoły przyklejając odpowiednie elementy na planszy. Nasze spotkanie podsumowaliśmy samodzielnie wykonanym domkiem dla pszczoły, który zabraliśmy do domu.  Po dzisiejszej wizycie w ECN łatwiej nam zrozumieć powiedzenie „pracowity jak pszczoła”. 

 

Previous Next

W tym tygodniu poruszaliśmy z naszymi dziećmi bardzo ważny temat dotyczący bezpiecznego poruszania się po  drodze. Nauczyliśmy się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Utrwaliliśmy także  znaczenie koloru zielonego i czerwonego podczas zabaw ruchowych.  Starszaki poznały i wykonały kilka znaków drogowych. Efekty ich pracy  można podziwiać w sali. Ponadto, nazywaliśmy różne środki transportu, rozpoznawaliśmy je po wydawanym dźwięku, a także  klasyfikowaliśmy przy użyciu tablicy multimedialnej. Codziennie towarzyszył nam Photon, który swoją obecnością pomógł dzieciom przyswoić wiedzę dotyczącą poruszanego tematu. Zdobyte informacje wykorzystywaliśmy w praktyce podczas wspólnych spacerów. Uwieńczeniem tygodniowych zajęć będzie wizyta pani policjantki, która odwiedzi nas w najbliższy poniedziałek.

Previous Next

Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji najmłodsze przedszkolaki obejrzały bajkę o dziewczynce, która nie wierzyła we własne możliwości, jednak z pomocą nauczycielki odkryła w sobie potencjał. Następnie dzieci stworzyły pracę plastyczną opartą na kolorowych kropkach różnej wielkości, różnymi technikami co wymagało od przedszkolaków cierpliwości i zaangażowania. Tym samym kształtowaliśmy takie cechy jak wiara w siebie, odwaga i kreatywność. Galeria kreatywnych i twórczych pracy zdobi naszą szatnię :)

Previous Next

Miniona środa i wtorek upłynęły nam między innymi na logicznych łamigłówkach szachowych. Powtórzyliśmy zdobytą do tej pory wiedzę o szachownicy, jej wyglądzie oraz liniach pionowych, poziomych i ukośnych, które znajdują się na niej. Przy okazji oglądania różnych figur geometrycznych (trójkątów, prostokątów, kół, kwadratów) wyświetlanych na tablicy multimedialnej ustaliliśmy, że szachownica ma kształt kwadratu. Zadaniem przedszkolaków było odnalezienie w sali dowolnego przedmiotu przypominającego kształtem kwadrat. Wszystkim udało się świetnie wykonać to ćwiczenie. Poznaliśmy także pierwszą i najważniejszą figurę szachową, którą jest król. Podjęliśmy próbę nauki wierszyka o nim. Uwieńczeniem zajęć było pokolorowanie postaci króla w pelerynie, z koroną i berłem oraz króla jako bierki szachowej. Poznaliśmy również jego położenie na prawdziwej, drewnianej szachownicy,  wszyscy mieliśmy możliwość przesunięcia go na pola, po których może się poruszać. Po czym każdy dokonał próby zaznaczenia jego ruchów na karcie pracy.
 Bawiliśmy się świetnie.

7.09. – Dzień Energetyka
8.09. – Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa wizyta gościa z księgarni w przedszkolu

Koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej

18.09. –Międzynarodowy  Dzień Geologa 
22.09. –Warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki pt. „Pracowity jak pszczoła, czyli zrozumieć owada”
22.09. – Pierwszy Dzień Jesieni
28.09. – Dzień Przedszkolaka – piknik dla przedszkolaków na powitanie przedszkola
29.09. –Dzień chłopaka w przedszkolu

Przedszkole Niepubliczne „Zygzak”
ul. Olszewskiego 6, 25-647 Kielce (budynek Skye)
telefon: 665-055-300
e-mail: kontakt@przedszkolezygzak.pl

Partnerzy