Jak ułatwić dziecku start w przedszkol

JAK UŁATWIĆ DZIECKU START W PRZEDSZKOLU

Wspólnie wybierzcie rzeczy do przedszkola: kapcie, worek, kubeczek na szczoteczkę i pastę do zębów.
Weźcie udział w tygodniowych bezpłatnych zajęciach adaptacyjnych w przedszkolu. Jest to dobra okazja dla dziecka, by poznało nauczycieli, spotkało się i pobawiło z przyszłymi kolegami z grupy, obejrzało sale, zabawki, plac zabaw. Warto wykorzystać odpowiednio ten czas.
Dziecku będzie łatwiej, jeśli jest przygotowane do samodzielności w zakresie:
JEDZENIA: panie chętnie pomogą dziecku, ale nie zawsze będą je karmić. Nauka samodzielności jest bardzo ważna.
MYCIA RĄK I TWARZY: w ciągu dnia dzieci wielokrotnie myją ręce i twarz; warto więc, aby maluszek próbował radzić sobie z tymi czynnościami.
UBIERANIA SIĘ: panie chętnie pomogą dziecku się ubrać, ale warto uczyć je samodzielności w tym zakresie już przed pójściem do przedszkola.
WYRAŻANIA SWOICH POTRZEB: dziecko powinno sygnalizować, kiedy chce skorzystać z toalety lub potrzebuje pomocy.