Rady dla rodziców

• Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem.
  • Wprowadzaj w domu stały rytm dnia.
  • Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić. Nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe.
  • Przyzwyczajaj dziecko do urozmaiconych potraw. Skończ z rozdrabnianiem pokarmów.
  • Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  • Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi – pozwól mu samemu korzystać z toalety, myć ręce, ubierać się.
  • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania się – dresy, spodenki lub spódniczkę na gumkę. W przedszkolu przede wszystkim liczy się wygoda.
  • Pozwól dziecku zabrać ze sobą do przedszkola np. przytulankę, chusteczkę.
  • Organizuj dziecku spotkania z rówieśnikami i innymi dziećmi.
  •  Praktykuj krótkie, poranne pożegnania (stwórzcie swój własny rytuał pożegnań).
  • Nie okazuj dziecku własnych rozterek – przekazujesz mu w ten sposób swoje lęki.
  • Nie zawstydzaj nigdy dziecka i nie porównuj do rówieśników.
  • Ciesz się z jego sukcesów, a porażki traktuj jako coś naturalnego, co spotyka każdego z nas.
  • W razie potrzeby skorzystaj ze wspierającej rozmowy z nauczycielami.

Trzymamy mocno kciuki za dzieci i za ich dzielnych rodziców i życzymy powodzenia!